تبلیغات
معماری انلاین- معماری داخلی -دکوراسیون داخلی-پلان نقشه کشی

نوشته معماری انلاین
طراحی داخلی
كه به عنوان یك حرفه، یك هنر و یك صنعت در دنیا شناخته شده، بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیت های روزمره یعنی زندگی و كار است. بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می شود. این فضاها محیطی را ایجاد می كنند كه پاسخگوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیت های ما در آن صورت می گیرد. همچنین آنچه به یك بنا روح می بخشد، فضای داخلی آن است. بنابراین می توان گفت كیفیت فضای داخلی از یك طرف تاثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تاثیر قرار می دهد. بر این اساس، هدف طراحی داخلی، بهبود عملكرد فیزیكی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است. فضای معماری بدون طراحی داخلی یا اصلا قابل استفاده نیست یا در صورت قابل استفاده بودن، كارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت.

طراحی داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و تاثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است. از این رو موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه های اعیانی نیست. طراحی داخلی می تواند برای كل جامعه و طبقات كم درآمد هم مفید باشد. اگر قناعت را اصل اساسی امروز جامعه بدانیم و قصد داشته باشیم امكان زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان ها فراهم كنیم، طراحی داخلی یك ضرورت گریزناپذیر خواهد بود. طراحی داخلی می تواند به ما نشان دهد كه در این فضای كوچك چطور و با چه وسایلی باید زندگی كنیم.

از آنجا كه طراحی داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی های روحی -روانی انسان قرار دارد، بایستی برای نیل به یك طرح مطلوب، ویژگی های رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد. از این رو طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروكار دارد: كاربرد آن فضا و احساس و تاثیری كه می خواهد آن فضا بر استفاده كننده داشته باشد. طراحی داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مولفه ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، كف، سقف، دیوار، عناصر كاركردی و تزئینی و مبلمان را در برمی گیرد. این عناصر ابزارهای كار طراح هستند كه همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یك طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند.

طراحی داخلی كه در حد واسط میان معماری و طراحی قرار می گیرد، به همان میزان كه شامل جنبه های كاربردی، ساختاری و فنی میشود، طراحی تجسمی و جنبه های بصری و زیبایی شناسانه را نیز در بر دارد. از این رو طراحی داخلی اغلب در ردیف هنرهای تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، بایستی تا حد نسبتا زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود. اگرچه طراحی داخلی امروزه به عنوان یك تخصص شناخته می شود و محدوده بسیار وسیعی را در بر می گیرد، اما از آنجایی كه این رشته در ارتباط مستقیم با فضای داخلی خانه و زندگی روزمره است، شناخت الفبای طراحی داخلی و تبیین مبانی آن به زبان ساده برای عموم مردم و به ویژه زنان خانه دار، به قابل فهم كردن آن و برخوردی علمی با این پدیده خواهد انجامید و در نهایت تاثیری عمیق بر كیفیت فضاهای زیستی جامعه ما خواهد داشت.درباره وبلاگ
  • بسم الله الرحمن الرحیم

    ایمان رعدی هستم از دانشگاه ازاد شیراز که برای شما دوستان و دانشجویان معماری این وب را درست کردم انشالله که مورد پسندتون واقع بشود.راستی نظر یادتون نره!!!!!!!!

    مدیر وبلاگ : iman radi
لینك دوستان
سایر امکانات